Hu
Hu
Fahéjak és fahéjvirág - Indonéziából és Ceylonból is

Melyiket válasszuk, mi a különbség, ceyloni vagy cassia?

3 alapvető különbség van a Ceylonról, azaz Sri Lankáról sármazó és a főként Indonéziából származó Cassia fahéjak között.

Ezek a különbségek:

-a külcsín, avagy a formájuk, színük
-a belbecs, vagyis az aromájuk és a kumarintartalmuk
-a termékek ára jelentősen eltér

1. A külcsín: a ceyloni fahéj vékonyabb rétegekből álló, emiatt jobban hasonlít egy kézzel sodort vékony szivarhoz, és színében világosabb-sárgásbarnább mint a cassia, amely vastagabb kéregből vágott és szürkésebb színű.

2. A belbecs: a ceyloni fahéj őrleményének illata, íze kissé szolídabb, de kellemesn összetett. A cassia íze nemcsak aromásabb, de erősebb, azaz csípősebb is. A csípőssége az egyik ok, amiért a cassiával csínján kell bánni. A másik pedig a kumarintartalma. A ceyloni fahéjjal összevetve a cassia kumarintartalma annak többszöröse, sőt, vietnámi cassiánál akár százszorosa is lehet. Ez alapvetően, egy csipet fahéj használatánál, amikor a gramm törtrésze jut egy főre, még ekkor sem jelentős.

3. Az ár: a ceyloni fahéj ára jóval magasabb, 2-3-szorosa a cassiának.

Egészben vagy töretként forraltbor, likőrök, kompótok, gyümölcslevesek ízesítésére, vagy dekorációs célokra is használható, kedvelt összetevője karácsonyi gasztroajándékoknak finom illata és esztétikus megjelenése miatt.

Az egész fahéjrudak egységesen 8 cm-es méretben kaphatóak. Súlyuk azonban nagyon különböző, a kéregvastagságtól függ, így 2-12 g között van egy darab. Átlagosan 1 kg-ban pedig kb. 175 rúddal lehet számolni.
 

A fahéjgyűrűk 1-2 cm magas cassia gyűrűk.

A fahéjvirág szintén a fahéjfáról származik, a még ki nem nyílt virágokat szüretelik le és szárítjk meg, igazi kulináris ritkaság. Ízében ekként a virágos jegyek is megjelennek a fahéj mellett. Egész fűszerként alkalmazzák, régi receptekben savanyú uborka készítéséhez javasolták, újabban pedig forraltborhoz is ajánlják.

Érdekesség: A fahéjültetvények tudatos telepítése az 1700-as évek közepén odavezetett, hogy hatalmas mennyiség áramlott Európába, amely miatt a holland kereskedők kénytelenek voltak hatalmas mennyiségeket felgyújtani, hogy a fahéj árát mesterségesen magasan tartsák. Így 1760 júniusában 2 napon át égették a fahéjat, s a füst Hollandia nagy részét kellemes illatfekhőbe borította.
 

Kérdése van? Tegye fel nekünk!
Vezetéknév:
Keresztnév:
E-mail:
Cégnév:
Tárgy:
Üzleti terület:
Kérdés:
Vissza
Cégről Terméklista Adatvédelmi szabályzat Partnerek